• MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA WM SZS W JEŹDZIE NA ROLKACH

          • 4 grudnia uczniowie naszej szkoły wystartowali w MISTRZOSTWACH WOJEWÓDZTWA WM SZS W JEŹDZIE NA ROLKACH. Zawody odbyły się w hali sportowej w Olecku.

            14 uczniów z klas 4-7 SP Wilkasy zaprezentowało się w jeździe na rolkach na czas, w okrążeniach: 2x130m, 3 x 130m

            i 5 x 130m, uzyskując bardzo dobre czasy, które przełożyły się na złote, srebrne i brązowe medale. Były również miejsca bliskie podium. Gratulacje dla wszystkich zawodników, którzy świetnie się bawili wraz z uczniami z innych szkół.

            1. HANNA BIERĆ- złoty medal na dystansie 5 x 130m dz. 2011-2012 ID

            2. ZUZANNA DZIEMIELA- złoty medal na dystansie 2x130m dz. 2013 i młodsze ID

            3. NIKODEM DZIEMIELA - złoty medal na dystansie 5x130m chł. 2011- 2012 ID

            4. MAŁGORZATA GÓRNA - złoty medal na dystansie 3x130m i złoty medal na dystansie 5x130m dz. 2010- 2009 IMS

            5. ZUZANNA DZIADZIO- SIEROŃSKA - brązowy medal na dystansie 3x130m dz. 2011-2012 ID

            6. AMIRA AL- ZAGIR - srebrny medal na dystansie 3x130m. dz. 2011-2012 ID

            7. JAKUB BOBEK -srebrny medal na dystansie 2x130m. chł. 2013 i młodsi ID

            8. STANISŁAW BUDNY - brązowy medal na dystansie 2x130m. chł. 2013 i młodsi ID

            9. KATARZYNA MARCINEK

            10. JUREWICZ ROKSANA

            11. WIKTOR BEŁBOT

            12. HANNA NAKONECZNA

            13. MAKSYMILIAN DUSZYŃSKI

            14. AMELIA ZABIELSKA

            Jagoda Radkiewicz, Elżbieta Milewicz- Tworek

          • Żywa lekcja historii

          • W czwartek 30 listopada gościliśmy w szkole członków bractwa Chorągwi Zaciężnej Rycerstwa APIS z Gniewu. Żywe lekcje historii prowadził Jacenty Ordowski, który bardzo barwnie opowiedział uczniom o zamierzchłych czasach. Opowieści były podszyte licznymi ciekawostkami a uczniowie mogli brać czynny udział w tych niezwykłych lekcjach. Młodsi uczniowie brali udział w spektaklu pt. ,,Rzecz o skrzydlatych rycerzach„ klasy V- VIII ,,Wojny Rzeczypospolitej w XVII wieku”. To nie pierwsze spotkanie z bractwem. Uczniowie wiedzą, że każdy spektakl to duża dawka wiedzy historycznej i humoru. Tak było i tym razem.

            Dorota Gilewicz

          • "Jesień wokół nas"

          • Choć za oknem zimowy krajobrazto w ubiegłym tygodniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny dla klas 1-3 pt."Jesień wokół nas".Równorzędne wyróżnienia oraz nagrody z rąk Pana Dyrektora otrzymali:

            Zosia Paczkowska kl. 1a

            Staś Wiszniewski kl. 1b

            Karol Przybylski kl. 2a

            Oksana Ferdycz kl. 2b

            Nadia Matauszek kl. 3a

            Blanka Sygnowska kl. 3b

            Gratulacje dla Wszystkich uczestników

            Agnieszka Rak

          • "Jestem sprawny na 6"

          • Dnia 1.12.23r. drużyna z klas1-3 reprezentowała naszą Szkołę w Wojewódzkim Turnieju "Jestem sprawny na 6" dziewcząt i chłopców klas 1-3 Szkół Podstawowych pamięci Wacława Wasieli w Tereszewie. Drużyna w składzie:

            Tosia Dziemiela,

            Klaudia Dziura,

            Maja Matauszek,

            Zosia Drapała,

            Maja Górska,

            Staś Wiszniewski,

            Maciek Górski,

            Dorian Pieroń,

            Marcel Ostrowski,

            Oliwier Głąb ,

            zajęła VI MIEJSCE Pomimo pewnych trudności Dzieciaki dały z siebie wszystko Gratulacje dla całej drużyny

            Agnieszka Rak

          • Doświadczenie na lekcji geografii w klasach siódmych.

          • Morza i oceany często kojarzą się nam z falami. Jednak to, co mamy na myśli w tej sytuacji, fizycy nazywają falami powierzchniowymi. Mało kto wie, że fale mogą występować również pod wodą, podczas gdy powierzchnia wody jest zupełnie spokojna. Tak się dzieje na przykład, kiedy spotykają się masy słonej i słodkiej wody. Z powodu różnicy gęstości płyny te nie chcą się zmieszać, a na ich granicy powstaje tak zwana fala wewnętrzna. Uczniowie klasy 7a i 7b na dzisiejszej lekcji geografii pokazali jak w szklance pokazać haloklinę, czyli granicę pomiędzy wodą o dużym i małym stężeniu soli. Na jednym ze zdjęć widoczna jest haloklina w Morzu Bałtyckim. Spotyka się tutaj słona morska woda oraz słodka woda z Wisły.

            - Jolanta Kiraga

          • "Po co nam zmysły"

          • W klasie 1a i 1b odbyły się zajęcia "Po co nam zmysły" z elementami integracji sensorycznej. Dzieci miały możliwość wykonania różnorodnych ćwiczeń angażujących całe ciało oraz układy zmysłów (równowagi, czucia własnego ciała, dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku). Zajęcia poprowadziła Ania Jaworowska

          • Lech Dyblik – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pieśniarz.

          • Wczoraj w @GOKiR w Wilkasach Gmina Giżycko gościł był Lech Dyblik – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, pieśniarz.

            Artysta spotkał się z młodzieżą Szkoła Podstawowa w Wilkasach .

            Życie Lecha Dyblika to historia człowieka, który sięgnął dna, by się od niego odbić. W pewnym momencie zrozumiał, że tak dalej nie chce żyć. Przemianę zawdzięcza też ludziom , których spotkał na swojej drodze. Dziś chce być blisko drugiego człowieka, przekonuje, że nigdy nie jest za późno , aby zmienić swoje życie na lepsze. Podkreśla, że warto pomagać i samemu prosić o pomoc.

            Spotkanie zrealizowano w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkotykowych

          • Szkoła Promująca Zdrowie

          • W ramach Certyfikatu Szkoła Promująca zdrowie starsi uczniowie uczyli młodsze dzieci belgijki i makareny. I właśnie tak uwalniamy stres...

          • Andrzejki 8A

          • Andrzejki w klasie 8a- zabawy, wróżby z przymrużeniem oka, ciasteczka z niespodzianką, serduszka z imionami, lanie wosku, słodkości- tak się bawiliśmy zgodnie z andrzejkową tradycją

          • Andrzejki w 2B

          • Dzisiaj 30 listopad, a więc muszą być ANDRZEJKI! Klasa 2 B wróżyła, bawiła się i lała wosk. Wspólnymi siłami wywróżyliśmy mnóstwo szczęścia i wiele przyjaźni na cały rok.

            Iwona Gowkielewicz

          • Spotkanie z Jerzym Górskim

          • Uczniowie klas ósmych spotkali się z Jerzym Górskim - człowiekiem który nie miał niczego , a zdobył wszystko.

            Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. Bohater książki i filmu "Najlepszy" opowiedział o swojej historii, o niezwykłej, kilkunastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu.

            Dzięki terapii i uprawianiu sportu podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu), zdobywając tytuł mistrza świata.

            Spotkanie zrealizowano w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkotykowych

          • Gala Sportu Szkolnego

          • 22 listopada w Olsztynie odbyła się Gala Sportu Szkolnego, podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół WM SZS za rok szkolny 2022/23. Obchodzono również 70 lecie istnienia SZS. Po całorocznej rywalizacji sportowej, organizowanej przez WM SZS, nasza szkoła uzyskała 1miejsce w rankingu wiejskich szkół podstawowych województwa warmińsko - mazurskiego. Systematyczna praca z dziećmi i szczególne zaangażowanie uczniów, ich umiejętności i wysoka sprawność fizyczna, dała cudowne rezultaty. Mamy nadzieję, że takie osiągnięcie, powiększy szeregi naszych uczniów - sportowców, chcących reprezentować szkołę w zawodach sportowych. Dzięki wysokim osiągnięciom uczniów, w rankingu gmin, również GMINA WIEJSKA GIŻYCKO zajęła 1 miejsce. Sukces za sukcesem. Z okazji 70-lecia SZS, Pani Elżbieta Milewicz - Tworek (nauczycielka W- F) została odznaczona medalem okolicznościowym za zasługi dla sportu szkolnego.

            Dziękujemy rodzicom za zaufanie, radzie pedagogicznej za niedogodności spowodowane wyjazdami na zawody i panu dyrektorowi za ogromne wsparcie dzieci i trenerów.

            Jadwiga Radkiewicz i Elżbieta Milewicz-Tworek.

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

          • W piątek 17.11.2023r. świętowaliśmy kolejny raz akcję z cyklu „Starsi uczniowie sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” z okazji XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

            Uczestnicy egzaminu po pomyślnym rozwiązaniu zadań otrzymywali certyfikat i odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. 96 osób z klas II-VI zostało Mistrzami Tabliczki Mnożenia. W rankingu klas 4-6 pierwsze miejsce zajęła klasa 6b, a wśród klas 2-3 klasa 3b. Całość została przeprowadzona w wesołym nastroju. Razem w akcji wzięło udział około 200 osób. Poprzez wspólną zabawę, uczymy się i rozwijamy cenne umiejętności.

            Julia Romanek

          • Wilkasy. Trema jest wszechobecna, lecz zawsze można ją okiełznać

          • „Czytamy klasykę polską i światową” – pod takim hasłem odbył się XXIV Powiatowy Turniej Pięknego Czytania. Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach gościł w miniony piątek aż 47 uczestników ze szkół podstawowych i średnich oraz osoby dorosłe. 3-osobowe jury pod kierownictwem Ewy Ostrowskiej, dyrektora Centrum Promocji i Integracji Społecznej w Giżycku, zwracało uwagę m.in. na interpretację, intonację i brzmienie, poprawność wykonania, a także ogólny wyraz artystyczny.

            Repertuar był niezwykle szeroki i obejmował zarówno najpopularniejsze pozycje książkowe, jak i te trochę rzadziej czytane. W młodszej z kategorii wybierano „Sposób na Alcybiadesa”, „Tajemniczy ogród”, „Kamienie na szaniec”, „Kubusia Puchatka”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Latarnika” czy „Małego Księcia”. Starsi zaś proponowali „Dzieci Jeronimów”, „Antygonę”, „Zbrodnię i karę”, „Przygody dobrego wojaka Szwejka”, „Przeminęło z wiatrem” oraz „Nad Niemnem” i „Chłopów”. Biorąc pod uwagę, że czas prezentacji nie powinien przekraczać dwóch minut, wybrać tych najlepszych nie było komisji zbyt łatwo.

             Poziom konkursu był naprawdę wysoki. Gratuluję Wam wszystkim, że pojawiliście się na scenie i jak najlepiej przedstawiliście wybrane przez siebie fragmenty książek – mówiła Ewa Ostrowska. – Chociaż części z Was towarzyszyła trema, to potrafiliście ją okiełznać.

            Wspaniale wypadła uczennica kl. VIII szkoły w Wilkasach Anna Grzybowska, której prócz pierwszego miejsca w swej kategorii jury dodatkowo postanowiło przyznać tytuł Grand Prix nagradzając pięknym kolekcjonerskim wydaniem „Chłopów” Reymonta, ufundowanym przez Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych. W gronie dorosłych triumfowała Irena Sekścińska-Kozioł, w kategorii szkół średnich zwyciężyła zaś Julia Czerech z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu.

             Startowałam po raz trzeci i z roku na rok szło mi coraz lepiej – przyznała laureatka. – Dwa lata temu zdobyłam wyróżnienie, rok temu byłam druga, a teraz nieoczekiwanie znalazłam się na pierwszym miejscu. Bardzo się z tego cieszę.

            Dyplomy i nagrody książkowe wręczali wicestarosta powiatu giżyckiego Mateusz Sieroński oraz wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz.

            WYNIKI:

            Kategoria kl. VI-VIII szkół podstawowych:

            * Miejsce 1: Anna Grzybowska – SP Wilkasy

            * Miejsce 2: Patrycja Szewczyk – Zespół Placówek Oświatowych Miłki

            * Miejsce 3: Zofia Chmielewska – SP 1 Giżycko

            * Wyróżnienia: Magdalena Ligęza – SP Bystry, Zuzanna Pacheco Macias – SP3 Giżycko z Oddziałami Integracyjnymi, Izabela Przytulska – SP Upałty, Lena Skoniecka – SP 1 Giżycko, Aleksander Pęcherzewski – SP 2 Giżycko

            Kategoria szkoły średnie:

            * Miejsce 1: Julia Czerech – ZSKŚiA Giżycko

            * Miejsce 2: Natan Harasimowicz – I LO Giżycko

            * Miejsce 3: Błażej Sierko – I LO Giżycko

            * Wyróżnienia: Igor Raczkowski i Kinga Chojnowska – ZSEiI Giżycko, Julia Wójcik – ZSZ Giżycko, Oliwia Kowalik – I LO Giżycko

            Kategoria dorośli:

            * Miejsce 1: Irena Sekścińska-Kozioł

            * Miejsce 2: Ryszard Należyty

            * Miejsce 3: Helena Kłosowska

            Wyróżnienia: Teresa Masojć i Ewa Sylwestrzak

            (Tekst, fot.: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy)

          • 11 listopada na lekcji chemii

          • W jaki sposób uczcić 11 listopada na lekcji chemii . Nam się udało!!! Godło i kontur Polski powstają z tabeli rozpuszczalności soli i wodorotlenków oraz Naszej znajomości ich nazw. Było super !!!

          • Klub Karate

          • Uczniowie klas Ia i Ib uczestniczyli w zajęciach karate prowadzonych przez trenerów p. Kasię i p. Wojtka z Giżyckiego Klubu Karate. Nauczycielki Anna Jaworowska i Malwina Stakun zaprosiły gości, by przybliżyć pierwszoklasistom świetny sposób na naukę rozładowania i opanowania emocji oraz budowania relacji w grupie. Karate uczy nie tylko obrony fizycznej, ale także psychicznej i emocjonalnej. Poprzez trening sztuki walki, dzieci uczą się szacunku i dyscypliny. Pomaga rozwinąć pewność siebie, a także umiejętności życiowe, takie jak rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Karate rozwija zarówno ciało, jak i umysł.

          • Święto Niepodległości

          • "Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski " - Władysław Anders

            Tradycją naszej szkoły są coroczne obchody Dnia Niepodległości. Uczniowie klasy 8b pod kierunkiem Pani Izabeli Łempickiej, przygotowali montaż słowno-muzyczny "Nasza niepodległa", który wprowadził wszystkich zebranych w uroczysty nastrój Święta Niepodległości.

            W tym dniu wzięliśmy również udział w Ogólnopolskiej Akcji #SzkoładoHymnu. O godz.11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn. Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Giżycko Pan Marek Jasudowicz, Wicewójt Pani Ewa Sobieska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilkasach Pan Piotr Panaś oraz Wicedyrektor Pani Dorota Cichosz.

          • Edukacja zdrowotna w klasie I a

          • W ramach działań podjemowanych w zakresie edukacji zdrowotnej, uczniowie klasy Ia poznali zasady zdrowego odżywiania oraz dzielili się wzajemnie posiadaną wiedzą związaną ze zdrowym stylem życia. Następnie podczas pracy w grupach stworzyli kolorowe plakaty oraz samodzielnie przygotowali wartościowy posiłek.

          • Dzień Zdrowego Śniadania

          • Klasa 1b obchodziła dziś Dzień Zdrowego Śniadania. Dzieci samodzielnie przygotowały i degustowały zdrowe kanapki. Było smacznie i kolorowo

          • Nauczanie przez działanie

          • Nauczanie przez działanie ciąg dalszy.... Klasa VIIIa - niezatąpiona. Sprzątamy po poprzednikach i tworzymy układy elektryczne według schematów . Lekcja fizyki w klasie VIIIa. Są również tacy, którzy idą własną ścieżką naukową i to jest SUPER!!! bo wszystko co zostało zakupione z programu Laboratoria Przyszłości działa.