• „Takie będą Rzeczpospolite, jakie jej młodzieży chowanie” czyli jak to się wszystko zaczęło...

      • 1 września 1946 r. rozpoczął się rok szkolny 1946/1947 w polskiej szkole w Wilkasach. Organizatorem i kierownikiem był nauczyciel Paweł Chrzanowski. Początkowo uczył tylko z żoną Marią. Do czterech klas uczęszczało 66 dzieci.

        1 września 1950 r. w szkole rozpoczęło naukę 111 uczniów w siedmiu klasach. Oprócz małżeństwa Chrzanowskich, drugi rok pracuje trzeci nauczyciel Teresa Szwarcowa.

        W czerwcu 1952 r. Publiczna Szkołę Powszechną w Wilkasach ukończyło 13 uczniów. Byli to pierwsi absolwenci.

        1 września 1953 r. odbyło się posiedzenie Rady Pedagogicznej pod przewodnictwem nowego kierownika Teodora Sierońskiego

        1 września 1958 r. postanowiono szkołę rozbudować. Władze „wyższe” stwierdziły, że szkoła we wsi Wilkasy jest zbyt  mała, dlatego też postanowiono wybudować szkołę zgodnie z hasłem „1000 szkół na 1000 - lecie państwa polskiego”. Komitet Rodzicielski przy Szkole Podstawowej w Wilkasach podjął uchwałę, na mocy której powołany został  Społeczny Komitet do budowy sali gimnastycznej.

        Stara szkoła, zdj. nr 1

        06.12.1961 r. w "Głosie Olsztyńskim" ukazała się informacja o budowie naszej szkoły.

        19 października 1963 r. Uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele władz oraz mieszkańcy Wilkas wzięli udział w uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę nowej szkoły.

        wmurowanie aktu erekcyjnego, zdj. nr 2

        budowa nowej szkoły, zdj. nr 3

        budowa nowej szkoły, zdj. nr 4

        budowa sali gimnastycznej, zdj. nr 5

         

        4.05.1965 r. Szkoła Podstawowa w Wilkasach została wybudowana! W uroczystym przekazaniu szkoły społeczeństwu brali udział mieszkańcy Wilkas, władze województwa i powiatu. Do nowej szkoły uczęszczać będzie 204 uczniów, którzy będą zdobywali wiedzę pod kierunkiem 8 nauczycieli.

        oddanie szkoły uczniom, zdj. nr 6

        4 września 1966 r. młodzież otrzymała nową szkołę, do której uczęszczało już 204 uczniów, zdobywających wiedzę pod kierunkiem ośmiu nauczycieli.

        19 października 1966 r. w Wilkasach odbyły się uroczystości związane z 500 rocznicą pokoju toruńskiego. Były one ostatnim akcentem obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego. Nowa szkoła otrzymała imię Kazimierza Jagiellończyka. Odsłonięto tablicę pamiątkową na budynku szkoły.

        odsłonięcie tablicy pamiątkowej, zdj. nr 7

        12 października 1969 r. Z okazji 25 lecia Polski Ludowej z inicjatywy społeczeństwa Wilkas i opiekuńczej JW 155 w Giżycku, Szkole Podstawowej w Wilkasach został wręczony sztandar.

        wręczenie sztandaru, zdj. nr 8

         

        1986 r. obchodzone jest 40 - lecie Szkoły Podstawowej w Wilkasach.

        40 - lecie szkoły, zdj. nr 9

        Gratulacje z okazji 40 - lecia szkoły od Teodora Sierońskiego, zdj. nr 10.

        2001 r. Szkoła ma już 55 lat.

        55 tat szkoły, zdj. nr 11

        2003 r. Szkoła obchodzi 57 lat istnienia.

        57 lat szkoły, zdj. nr 12

        2006 r. Szkoła obchodzi Jubileusz 60 - lecia istnienia

        60 - lecie szkoły, zdj. nr 13

        W grudniu 2014 r. rozpoczęła się budowa trzeciego skrzydła szkoły. Również w grudniu otrzymaliśmy nowy plac zabaw, który znajduje się przed wejściem do budynku.

         

         21.10.2016 r. szkoła obchodziła jubileusz 70 lecia istnienia.

        70 lecie SP

        • "Nie możesz zmienić przeszłości, ale przeszłość zawsze powraca, żeby zmienić Ciebie, zarówno Twoją teraźniejszość, jak i przyszłość" (Jonathan Carroll)

           

          21 października 2016 roku w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Jagiellończyka w Wilkasach świętowano niezwykle uroczyście 70-lecie istnienia szkoły. Jubileusz odbywał się przez dwa dni. Pierwszego dnia, 20 października w czwartek, obchodzono uroczystość ze wszystkimi dziećmi. Natomiast na 21 października przybyły delegacje z klas, zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy oraz rodzice.

          O godzinie 11.00 wszyscy zebrali się w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna uroczystości. Rozpoczęliśmy piosenką pt. „70-dziesiątka” napisaną specjalnie na ten Jubileusz. Następnie Dyrektor Szkoły Pani Anna Duszyńska przywitała zacnych gości – włodarza gminy Wójta Pana Marka Jasudowicza, przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Olsztynie – Dyrektora Delegatury w Ełku Pana Dariusza Jurczykowskiego, radnych Gminy Giżycko – Pana Leszka Andruszkiewicz i Pana Wiesława Kulig, księdza proboszcza Tadeusza Kochanowicz, obecnych dyrektorów gminnych jednostek organizacyjnych, emerytowanych dyrektorów szkoły, emerytowanych nauczycieli, absolwentów, przyjaciół szkoły, nauczycieli i pracowników obsługi, uczniów oraz rodziców.

          W swoim wystąpieniu po powitaniu gości Pani Dyrektor szkoły wyraziła radość i wdzięczność tym, którzy odpowiedzieli na zaproszenie i uczestniczyli w  70-urodzinach szkoły. Podkreśliła, że jubileusz to połączenie tradycji z nowoczesnością, a Szkoła w Wilkasach została stworzona przez pokolenia uczniów i ich rodziców, nauczycieli, którzy oddali szkole swoje umiejętności i serce. Nasza szkoła taką, jaką widzimy dzisiaj to: przyjazna, kolorowa, otwarta na nowe, gdzie najważniejszy jest uczeń. Aby szkoła mogła istnieć, funkcjonować,  kształcić odnosić sukcesy potrzebna była praca wielu ludzi. Dyrektor szkoły skierowała słowa podziękowania do tych wszystkich,  którzy tworzyli 70 letni dorobek tej szkoły, kreowali pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym, osiągali sukcesy dydaktyczno-wychowawcze. Podziękowania kierowała do byłych dyrektorów, nauczycieli, wychowawców, którzy swym zaangażowaniem, postawą i talentem pedagogicznym utorowali drogę sukcesów. Specjalne słowa podziękowania kierowała pani dyrektor do włodarzy byłych i obecnych naszej gminy. Nie sposób teraz wymienić wszystkich inwestycji i remontów, ale zapewniam, że o nich pamiętamy mówiła dyrektor szkoły. Warunki nauki uczniów i pracy nauczycieli z roku na rok są coraz lepsze, powstają nowe pracownie, sale lekcyjne wyposażane są w nowy sprzęt interaktywny i pomoce dydaktyczne. Ważnym elementem pracy szkoły są społeczne jej organy. Rodzice oraz Rada Rodziców, z którymi  współpracujemy na co dzień to nieocenione wsparcie dla dyrekcji szkoły i nauczycieli. Dziękujemy za to co było i liczymy na dalszą współpracę.

            Jako pierwszy przemówił Wójt Gminy Giżycko Pan Marek Jasudowicz, który zwrócił uwagę na fakt, iż działalność naszej szkoły, jest na trwale wpisana w historię oraz życie Wilkas i okolic, a działalność jest wysoko oceniana przez władze naszej Gminy. Do tych życzeń dołączył się Dyrektor Delegatury w Ełku Pan Dariusz Jurczykowski życząc sukcesów w pracy dydaktyczno-wychowawczej na kolejne lata.

              W świat wzruszających wspomnień, podsumowań, a także twórczych refleksji wprowadzili nas Pani Irena Żydonik, Mirosława Żabiełowicz, Pan Piotr Kownacki, Pani Stanisława Jankowska, były wójt Gminy Giżycko Pan Andrzej Sieroński.

          Piękne słowa sentymentalnych wspomnień i podziękowań przeczytała w liście od Pani Czesławy Geron nauczycielka Renata Andruszkiewicz.

          Część artystyczną poprowadził uczeń Piotr Andruszkiewicz. Zaczęliśmy od występów na trampolinie przygotowanych przez naszą absolwentkę Adę Radkiewicz, nauczyciele zaprezentowali „Kopciuszka”, w sposób perfekcyjny wręcz profesjonalny odegrali przydzielone im role, czym pozytywnie zaskoczyli wymagającą dziecięcą publiczność i zaproszonych gości. Gratulacjom i wyrazom podziwu nie było końca. Kilka słów o szkole opowiedzieli nauczyciele na podstawie przygotowanej prezentacji. Piękne piosenki i grę na instrumentach zaprezentowały uczennice klasy V i VI. Subtelny i pełen wdzięku taniec ze wstążkami pokazała Pani Jadwiga Radkiewicz występując wspólnie z dziewczynkami z klasy 4a. Nowoczesny taniec zatańczyli uczniowie naszej szkoły przygotowany pod kierunkiem instruktor GOKiR w Wilkasach Pani Barbary Somionki. Na koniec uroczystości wspólnie odśpiewaliśmy piosenkę o szkole, słowa piosenki oraz muzyka porwała wszystkich do wspólnego tańca. Następnie zaproszono wszystkich do kawiarenki, gdzie na gości czekał jubileuszowy tort, oraz poczęstunek.

          Wszyscy, którzy byli obecni na jubileuszu mieli okazję zwiedzić placówkę, odwiedzić sale lekcyjne, obejrzeć wystawy okolicznościowe, stare kroniki oraz dokonać wpisu do księgi pamiątkowej. Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe foldery wydane specjalnie na tę okoliczność. Przy kawie i herbacie był czas na wzruszenia i wspomnienia. Jednak wszystko się kończy. W salach robiło się coraz ciszej. Goście powoli opuszczali szkołę. Wychodzili jednak z przekonaniem, że warto wracać do wspomnień, i że to historia jest strażnikiem naszego istnienia.

          Ten wyjątkowy dzień spotkania pokoleń na długo pozostanie w naszej pamięci.

          Dyrekcja Szkoły wyraża serdeczne podziękowanie nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom, uczniom i wszystkim tym, którzy przyczynili się do przygotowania tej uroczystości.

         

        21.10.2021 r. Szkoła obchodziła 75 lecie istnienia

        11 kwietnia 2022 r. miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Tego dnia został przekazany teren pod rozbudowę szkoły o nowy budynek.