• Spotkanie z Jerzym Górskim

          • Uczniowie klas ósmych spotkali się z Jerzym Górskim - człowiekiem który nie miał niczego , a zdobył wszystko.

            Był na samym dnie, ale wzniósł się tam, gdzie większość ludzi nigdy nie dotrze. Bohater książki i filmu "Najlepszy" opowiedział o swojej historii, o niezwykłej, kilkunastoletniej walce z uzależnieniem od narkotyków, papierosów i alkoholu.

            Dzięki terapii i uprawianiu sportu podniósł się i wygrał prestiżowe zawody Double Ironman w USA (prawie 8 kilometrów pływania, 360 kilometrów jazdy rowerem i 84 kilometry biegu), zdobywając tytuł mistrza świata.

            Spotkanie zrealizowano w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkotykowych

          • Gala Sportu Szkolnego

          • 22 listopada w Olsztynie odbyła się Gala Sportu Szkolnego, podsumowanie współzawodnictwa sportowego szkół WM SZS za rok szkolny 2022/23. Obchodzono również 70 lecie istnienia SZS. Po całorocznej rywalizacji sportowej, organizowanej przez WM SZS, nasza szkoła uzyskała 1miejsce w rankingu wiejskich szkół podstawowych województwa warmińsko - mazurskiego. Systematyczna praca z dziećmi i szczególne zaangażowanie uczniów, ich umiejętności i wysoka sprawność fizyczna, dała cudowne rezultaty. Mamy nadzieję, że takie osiągnięcie, powiększy szeregi naszych uczniów - sportowców, chcących reprezentować szkołę w zawodach sportowych. Dzięki wysokim osiągnięciom uczniów, w rankingu gmin, również GMINA WIEJSKA GIŻYCKO zajęła 1 miejsce. Sukces za sukcesem. Z okazji 70-lecia SZS, Pani Elżbieta Milewicz - Tworek (nauczycielka W- F) została odznaczona medalem okolicznościowym za zasługi dla sportu szkolnego.

            Dziękujemy rodzicom za zaufanie, radzie pedagogicznej za niedogodności spowodowane wyjazdami na zawody i panu dyrektorowi za ogromne wsparcie dzieci i trenerów.

            Jadwiga Radkiewicz i Elżbieta Milewicz-Tworek.

          • XIII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

          • W piątek 17.11.2023r. świętowaliśmy kolejny raz akcję z cyklu „Starsi uczniowie sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają” z okazji XIII Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia.

            Uczestnicy egzaminu po pomyślnym rozwiązaniu zadań otrzymywali certyfikat i odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia. 96 osób z klas II-VI zostało Mistrzami Tabliczki Mnożenia. W rankingu klas 4-6 pierwsze miejsce zajęła klasa 6b, a wśród klas 2-3 klasa 3b. Całość została przeprowadzona w wesołym nastroju. Razem w akcji wzięło udział około 200 osób. Poprzez wspólną zabawę, uczymy się i rozwijamy cenne umiejętności.

            Julia Romanek

          • Wilkasy. Trema jest wszechobecna, lecz zawsze można ją okiełznać

          • „Czytamy klasykę polską i światową” – pod takim hasłem odbył się XXIV Powiatowy Turniej Pięknego Czytania. Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Wilkasach gościł w miniony piątek aż 47 uczestników ze szkół podstawowych i średnich oraz osoby dorosłe. 3-osobowe jury pod kierownictwem Ewy Ostrowskiej, dyrektora Centrum Promocji i Integracji Społecznej w Giżycku, zwracało uwagę m.in. na interpretację, intonację i brzmienie, poprawność wykonania, a także ogólny wyraz artystyczny.

            Repertuar był niezwykle szeroki i obejmował zarówno najpopularniejsze pozycje książkowe, jak i te trochę rzadziej czytane. W młodszej z kategorii wybierano „Sposób na Alcybiadesa”, „Tajemniczy ogród”, „Kamienie na szaniec”, „Kubusia Puchatka”, „Pana Wołodyjowskiego”, „Latarnika” czy „Małego Księcia”. Starsi zaś proponowali „Dzieci Jeronimów”, „Antygonę”, „Zbrodnię i karę”, „Przygody dobrego wojaka Szwejka”, „Przeminęło z wiatrem” oraz „Nad Niemnem” i „Chłopów”. Biorąc pod uwagę, że czas prezentacji nie powinien przekraczać dwóch minut, wybrać tych najlepszych nie było komisji zbyt łatwo.

             Poziom konkursu był naprawdę wysoki. Gratuluję Wam wszystkim, że pojawiliście się na scenie i jak najlepiej przedstawiliście wybrane przez siebie fragmenty książek – mówiła Ewa Ostrowska. – Chociaż części z Was towarzyszyła trema, to potrafiliście ją okiełznać.

            Wspaniale wypadła uczennica kl. VIII szkoły w Wilkasach Anna Grzybowska, której prócz pierwszego miejsca w swej kategorii jury dodatkowo postanowiło przyznać tytuł Grand Prix nagradzając pięknym kolekcjonerskim wydaniem „Chłopów” Reymonta, ufundowanym przez Powiatowy Zespół Obsługi Szkół i Placówek Oświatowych. W gronie dorosłych triumfowała Irena Sekścińska-Kozioł, w kategorii szkół średnich zwyciężyła zaś Julia Czerech z Zespołu Szkół Kształtowania Środowiska i Agrobiznesu.

             Startowałam po raz trzeci i z roku na rok szło mi coraz lepiej – przyznała laureatka. – Dwa lata temu zdobyłam wyróżnienie, rok temu byłam druga, a teraz nieoczekiwanie znalazłam się na pierwszym miejscu. Bardzo się z tego cieszę.

            Dyplomy i nagrody książkowe wręczali wicestarosta powiatu giżyckiego Mateusz Sieroński oraz wójt gminy Giżycko Marek Jasudowicz.

            WYNIKI:

            Kategoria kl. VI-VIII szkół podstawowych:

            * Miejsce 1: Anna Grzybowska – SP Wilkasy

            * Miejsce 2: Patrycja Szewczyk – Zespół Placówek Oświatowych Miłki

            * Miejsce 3: Zofia Chmielewska – SP 1 Giżycko

            * Wyróżnienia: Magdalena Ligęza – SP Bystry, Zuzanna Pacheco Macias – SP3 Giżycko z Oddziałami Integracyjnymi, Izabela Przytulska – SP Upałty, Lena Skoniecka – SP 1 Giżycko, Aleksander Pęcherzewski – SP 2 Giżycko

            Kategoria szkoły średnie:

            * Miejsce 1: Julia Czerech – ZSKŚiA Giżycko

            * Miejsce 2: Natan Harasimowicz – I LO Giżycko

            * Miejsce 3: Błażej Sierko – I LO Giżycko

            * Wyróżnienia: Igor Raczkowski i Kinga Chojnowska – ZSEiI Giżycko, Julia Wójcik – ZSZ Giżycko, Oliwia Kowalik – I LO Giżycko

            Kategoria dorośli:

            * Miejsce 1: Irena Sekścińska-Kozioł

            * Miejsce 2: Ryszard Należyty

            * Miejsce 3: Helena Kłosowska

            Wyróżnienia: Teresa Masojć i Ewa Sylwestrzak

            (Tekst, fot.: Waldemar Albowicz/GOKiR Wilkasy)

          • 11 listopada na lekcji chemii

          • W jaki sposób uczcić 11 listopada na lekcji chemii . Nam się udało!!! Godło i kontur Polski powstają z tabeli rozpuszczalności soli i wodorotlenków oraz Naszej znajomości ich nazw. Było super !!!

          • Klub Karate

          • Uczniowie klas Ia i Ib uczestniczyli w zajęciach karate prowadzonych przez trenerów p. Kasię i p. Wojtka z Giżyckiego Klubu Karate. Nauczycielki Anna Jaworowska i Malwina Stakun zaprosiły gości, by przybliżyć pierwszoklasistom świetny sposób na naukę rozładowania i opanowania emocji oraz budowania relacji w grupie. Karate uczy nie tylko obrony fizycznej, ale także psychicznej i emocjonalnej. Poprzez trening sztuki walki, dzieci uczą się szacunku i dyscypliny. Pomaga rozwinąć pewność siebie, a także umiejętności życiowe, takie jak rozwiązywanie problemów i podejmowanie decyzji. Karate rozwija zarówno ciało, jak i umysł.

          • Święto Niepodległości

          • "Odrzućmy wszystko co nas dzieli i bierzmy wszystko co nas łączy w pracy i w walce o wolność i niepodległość Polski " - Władysław Anders

            Tradycją naszej szkoły są coroczne obchody Dnia Niepodległości. Uczniowie klasy 8b pod kierunkiem Pani Izabeli Łempickiej, przygotowali montaż słowno-muzyczny "Nasza niepodległa", który wprowadził wszystkich zebranych w uroczysty nastrój Święta Niepodległości.

            W tym dniu wzięliśmy również udział w Ogólnopolskiej Akcji #SzkoładoHymnu. O godz.11.11 cała społeczność szkolna odśpiewała hymn. Naszą uroczystość swoją obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Giżycko Pan Marek Jasudowicz, Wicewójt Pani Ewa Sobieska, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wilkasach Pan Piotr Panaś oraz Wicedyrektor Pani Dorota Cichosz.

          • Edukacja zdrowotna w klasie I a

          • W ramach działań podjemowanych w zakresie edukacji zdrowotnej, uczniowie klasy Ia poznali zasady zdrowego odżywiania oraz dzielili się wzajemnie posiadaną wiedzą związaną ze zdrowym stylem życia. Następnie podczas pracy w grupach stworzyli kolorowe plakaty oraz samodzielnie przygotowali wartościowy posiłek.

          • Dzień Zdrowego Śniadania

          • Klasa 1b obchodziła dziś Dzień Zdrowego Śniadania. Dzieci samodzielnie przygotowały i degustowały zdrowe kanapki. Było smacznie i kolorowo

          • Nauczanie przez działanie

          • Nauczanie przez działanie ciąg dalszy.... Klasa VIIIa - niezatąpiona. Sprzątamy po poprzednikach i tworzymy układy elektryczne według schematów . Lekcja fizyki w klasie VIIIa. Są również tacy, którzy idą własną ścieżką naukową i to jest SUPER!!! bo wszystko co zostało zakupione z programu Laboratoria Przyszłości działa.

          • "Twoje decyzje to twoje życie"

          • Wczoraj uczniowie klas szóstych uczestniczyli w koncercie profilaktycznym zatytułowanym "Twoje decyzje to twoje życie", który odbył się na scenie GOKiR w Wilkasach Gmina Giżycko. Spotkanie poprowadził Włodzimierz Dudek znany gitarzysta, który współpracował ze znanymi zespołami i wokalistami min. Czesławem Niemenem, Kasą Chorych. Muzyk przedstawił swój autorski program walki z uzależnieniami.

          • Jak odreagować stres?

          •  Po prostu zacząć tańczyć. W ramach Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie rozpoczęliśmy akcję-każda przerwa z muzyką. Inicjatorem jest klasa VIII b. Muzykę zapewnia DJ Ksawery.

          • Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie

          • Uczniowie klasy IIa wybrali się 30 października na wycieczkę do Konsulatu Świętego Mikołaja w Kętrzynie, gdzie zwiedzali wytwórnię ozdób choinkowych. Wszystkie ozdoby robi się tam własnoręcznie. Pomocnicy Świętego Mikołaja najpierw pokazali, w jaki sposób ze szklanej rurki powstają bombki o różnych kształtach. Były kule z wgłębieniami, serduszka, bombki o wydłużonych końcach. Uczniowie sami mogli spróbować wydmuchać swoją własną bombkę. Dmuchanie bombek przypomina troszkę robienie baniek mydlanych - tylko temperatura pracy jest nieco wyższa - ok. 700 stopni Celsjusza. Następnym etapem produkcji jest ozdabianie i tu można było wykazać się kreatywnością. Każdy dostał 2 bombki i mógł je sam udekorować. Dzieci nanosiły na szkło specjalny klej tworząc swoje wymarzone wzorki, po czym obsypywały rożnymi kolorami brokatu. Po ozdobieniu trzeba było pozostawić je na kilkanaście minut w specjalnym piecu do wyschnięcia, ale ten czas wykorzystaliśmy na zwiedzanie muzeum bombek mieszczącego się piętro wyżej. Dzieci powróciły z ogromem wrażeń z własnoręcznie wykonanymi bombkami, które na pewno ozdobią ich choinkę.

          • #SzkołaPamięta

          • #SzkołaPamięta Listopad to czas refleksji nad przemijalnością ludzkiego życia, wspominanie tych, którzy odeszli, bohaterów minionych dekad. Uczniowie z klasy 8a, 7a i 6b zapalili światełko pamięci na starym cmentarzu w Wilkasach oraz przy tablicy upamiętniającej tych, którzy oddali życie w obronie ojczyzny.