• „CZY TO JUTRO, CZY TO DZIŚ, WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ”

          •  W ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy" uczniowie klasy Ia wykonali zadanie z modułu III - KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ. 25 listopada nasza klasa obchodziła Święto Pluszowego Misia – najmilszej przytulanki i najlepszego przyjaciela dzieci. W tym dniu wszystkie misie i inni pluszowi przyjaciele dzieci, przybyli wraz z nimi do szkoły aby umilić im czas. Podczas zajęć uczniowie poznali historię pluszowego misia. Oglądali ciekawe filmy edukacyjne, wzbogacili wiedzę na temat różnych gatunków misiów, cech charakterystycznych, warunków, w których żyją. Poznali także bajkowe misie. Każdy uczeń mógł przedstawić swojego pluszowego przyjaciela i opowiedzieć o nim. Na zajęciach technicznych uczniowie wykonywali opaskę –misia. Nie zabrakło oczywiście wesołych zabaw a na zakończenie zajęć wszystkie dzieci za swoje zaangażowanie otrzymały medale „Przyjaciela Pluszowego Misia”. Marzena Bielawska

          • Zabawa andrzejkowa klas IV- VIII

          • Z inicjatywy Samorądu Uczniowskiego została zorganizowana dyskoteka andrzejkowa . Podczas zabawy odbyła się loteria fantowa, która cieszyła sie ogromnym zainteresowaniem . Dziekuję Paniom: Dorocie Gilewicz, Julii Romanek, Izabeli Łempickiej oraz Panu Pawłowi Doroszkiewicz za opiekę i wspólne przygotowanie wieczoru andrzejkowego. 

            OpiekunSamorządu Uczniowskiego: Agnieszka Boczoń

          • 20 LISTOPADA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

          • „Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci – są ludzie.” Janusz Korczak.

            Prawa człowieka, wolności i prawa jednostki, nie istnieją, jeśli o nich nie wiemy. A jeśli je znamy, ale nie wiemy, jak je wykorzystać w obronie innych ludzi, to nie pomogą także nam, kiedy znajdziemy się w potrzebie. Dlatego ważne jest, by o prawach zapisanych w Konstytucji uczyć się – i to przez całe życie. Ta wiedza czyni nas silniejszymi.

            Samorząd Uczniowski wraz z nauczycielami etyki uczcili Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka robiąc plakaty oraz ubierając się na niebiesko . 

            Opiekun Samorządu Uczniowskiego: Agnieszka Boczoń 

          • Przystań Św. Mikołaja

          • W dniu 24.11.22r. uczniowie klasy I A i I B odwiedziły Przystań Św. Mikołaja w Gwarku. Dzieci odwiedziły Komnatę Św. Mikołaja, gdzie przeszły test grzeczności, Pracownię Elfów, w której szykowały świąteczne upominki, Pocztę Bożonarodzeniową, gdzie pomagały Elfom ogarnąć pocztę oraz wiele innych ciekawych miejsc. Chociaż dopiero listopad wszyscy wróciliśmy oczarowani magią świąt. Przesyłamy wszystkim pozdrowienia od Św. Mikołaja.

            Iwona Gowkielewicz i Marzena Bielawska

          • Preferencyjny zakup węgla

          • Gmina Giżycko

            21 listopada o 13:27  · 

            Preferencyjny zakup węgla kamiennego dla gospodarstw domowych w Gminie Giżycko

            W piątek 18 listopada Wójt Gminy Giżycko podpisał ze sprzedawcą PGE Paliwa Spółka z o.o. umowę na odbiór węgla ze składów PGE Paliwa Sp. z o.o. w Braniewie, od której gmina ma kupować węgiel.

            Dystrybucją sprzedawanego węgla po preferencyjnych cenach na terenie Gminy Giżycko zajmuje się firma SPRZEDAŻ WĘGLA "NIKOLA" GRZEGORZ BAŁDYGA ul. Towarowa 29, 11-700 Mrągowo. Węgiel będzie dostarczany bezpośrednio do miejsca zamieszkania wnioskodawcy na terenie Gminy Giżycko. Firma jest już w pełni gotowa do działania. Posiada swój skład na przywożony węgiel, jest certyfikowana waga, jest też tabor samochodowy, który przywiezie węgiel ze składów w Braniewie oraz dostarczy go do mieszkańców Gminy Giżycko.

            Gmina już od 16 listopada przyjmuje wypełnione i podpisane wnioski o zakup węgla (pierwsza partia do 31 grudnia 2022 roku) po preferencyjnych cenach. Wnioski należy składać w Urzędzie Gminy Giżycko - Punkt Obsługi Klienta (parter) ul. Mickiewicza 33, 11-500 Giżycko. Wnioski można składać również drogą elektroniczną - za pośrednictwem platformy ePUAP, listownie - poprzez nadanie w placówce pocztowej.

            Węgiel po preferencyjnej cenie może kupić osoba fizyczna z gospodarstwa domowego, która jest uprawniona według ustawy do dodatku węglowego. W ramach zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel w dwóch partiach po 1,5 tony - do 31 grudnia 2022 roku oraz od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 roku.

            Cena węgla w ramach zakupu preferencyjnego wynosi: 2000 zł brutto za 1 tonę.

            O szczegółach dotyczących zakupu, dystrybucji, asortymentu i ceny węgla informujemy na bieżąco na stronie: www.bip.ugg.pl (w zakładce ogłoszenia - dystrybucja węgla), na www.ugg.pl oraz przez sołtysów.

            Wniosek do pobrania: https://bip-v1-files.idcom-jst.pl/.../wniosek_na_zakup...

            #Ulubiona_Gmina_Giżycko #UlubionaGminaGiżycko #Mazury #Serce_Mazur #SerceMazur #Heart_of_Mazuria #Polska #gmina #Giżycko #powiat #GminaGiżycko #węgiel #opał #ciepło

          • Frajdy Miejskie

          • W poniedziałek 21 listopada odbyły się Frajdy Miejskie. Dużo sportu, zabawy i uśmiechu zafundowała Fundacja Akademickiego Związku Sportowego, organizując dwugodzinną zabawę sportową dla uczniów klas III-VI naszej szkoły.

          • (NIE)BEZPIECZNIE WOKÓŁ NAS - Lekcje VR z profilaktyki uzależnień

          • 22 listopada 2022r. uczniowie klas VII i VIII mieli okazję do wzięcia udziału w wyjątkowym projekcie edukacyjnym opartym o technologię wirtualnej rzeczywistości. (NIE)BEZPIECZNIE WOKÓŁ NAS - Lekcje VR z profilaktyki uzależnień (cyberzagrożeń oraz przeciwdziałanie narkotykom i dopalaczom oraz działaniom ryzykownym ) – to specjalny projekt opowiadający o niebezpieczeństwach, które grożą dzieciom w ich najbliższym otoczeniu. Uczniowie w specjalnych okularach obejrzeli 3 krótkie filmy fabularne w technologii 360, które pokazują jak można rozpoznać i jak się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała klasa siedząc na obrotowych krzesłach miała szansę wspólnie przeżyć przygodę. Odtwarzanie filmów odbywało się synchronicznie, na wysokiej klasy zestawach okularów 360. Lekcja składała się z kilku krótkich filmów, pomiędzy którymi prowadzący zajęcia pogłębił wiedzę wynikającą z treści materiału związanych z profilaktyką uzależnień i zachowaniami ryzykownymi.

            Dzięki synchronicznej technice 360 przekaz edukacyjny okazał wyjątkowo atrakcyjny, pozwolił uczniom skupić się na treści i w pełni zrealizować zadania wynikające z profilaktyki wychowawczej.

            Koordynator wydarzenia pedagog szkolny Irena Kurzynowska

          • Żywa lekcja historii

          • Tradycyjnie w naszej szkole uczniowie wiedzę zdobywają nie tylko na lekcjach historii Prowadzone są już cykliczne "żywe lekcje historii"- to podróże poprzez wieki . To również zaznajomienie uczniów klas I –IV z historią , poprzez kontakt z dawnymi obyczajami, bronią oraz uzbrojeniem wojów Mieszka I oraz rycerzy .

            Zajęcia dla klas V – VIII poruszały zagadnienia powstań narodowo wyzwoleńczych. Bogactwo strojów i uzbrojenia ułatwiło młodzieży określić charakter i różnice powstań Listopadowego i Styczniowego. Poznali rolę kosynierów, wojska Księstwa Warszawskiego. W wędrówce przez lata spotkali postać Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte, Piotra Wysockiego, aby po 123 latach traumatycznych doświadczeń Polaków spotkać Naczelnika Józefa Piłsudskiego – symbol odzyskania Niepodległości.

            Prowadzący wykorzystali wiele ciekawych rekwizytów, zachęcając dzieci i młodzież do czynnego udziału w zajęciach. Dorota Gilewicz

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

          • Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony 21 listopada. Życzliwość najczęściej kojarzy się z byciem miłym, a także serdecznością i drobnymi gestami okazywanymi spontanicznie i dobrowolnie, wywołującymi pozytywne emocje. Idea święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego oryginalna nazwa brzmi: Hallo World Day i symbolizuje główny cel, którym było pozdrawianie – mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób w ciągu dnia. Obecnie Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony w ponad 180 krajach. Tego dnia szczególną uwagę zwracamy na wzajemną życzliwość, aby uwrażliwić ludzi i wzbudzić pozytywne emocje.

            W naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie robili przepiekne kartki , które Przewodniczący Adam Igras rozdawał Panu Dyrektorowi, Pani Wice- dyrektor, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz uczniom. 

              Opiekun Samorządu Uczniowskiego Agnieszka Boczoń

          • Kultury Świata w klasie I a

          • W ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy" uczniowie klasy Ia wykonali zadanie z modułu IV- KULTURY ŚWIATA. Poznali kulturę i tradycje charakterystyczne dla Indii oraz wykonali rangoli. Rangoli jest to popularna w Indiach sztuka wizualna. Dekoracja z kolorowych małych elementów ma przynosić pomyślność. Jest elementem wystroju domostw. Stanowi również ważny element świąt hinduskich. Tradycyjne motywy rangoli najczęściej nawiązują do przyrody, dlatego uczniowie wykonali je z naturalnych materiałów. Podczas tworzenia prac wszyscy świetnie się bawili a efekty zaskoczyły ich samych. Marzena Bielawska

          • Czytanie znowu modne!

          • W piątek 18 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Wilkasach odbył się powiatowy konkurs pięknego czytania, w którym brali udział uczniowie naszej szkoły. Tegoroczny konkurs zgromadził rekordową liczbę 53 uczestników. Poziom był bardzo wysoki. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu, a szczególnie Ani Grzybowskiej z kl. 7 i Lenie Kalbarczyk z kl. 5 za zdobycie wyróżnienia.

            Barbara Sokołowska

          • Konkursu historycznego - Józef Piłsudski

          • Dlaczego Józef Piłsudski nosił wąsy? Jak nazywano Wielkiego Polaka w latach XXX ? na te i inne pytania odpowiadali uczniowie podczas szkolnego konkursu historycznego - Józef Piłsudski, który odbył się z okazji 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.W konkursie wzięło udział 28 uczniów z klas V -VIII. Najlepsi z najlepszych to:

            Jan Lis klasa VIII b i Mikołaj Wójcik klasa VIII a- I miejsce

            Oliwia Pawłowska-klasa VIII b -II miejsce

            Krystian Klimowicz – klasa VII a

            Dlaczego ...Józef Piłsudski nosił wąsy wiedzą też uczniowie klas I – lll. Z okazji Odzyskania przez Polskę Niepodległości nasi najmłodsi wzięli udział w prelekcji -Nasz Dziadzio - Józef oraz w Quizie Dziadzio Józef - nasz bohater. Nagrody dla najbardziej aktywnych naszych milusińskich wręczył Pan Dyrektor Piotr Panaś.

            Organizator przedsięwzięcia Izabela Łempicka bardzo dziękuje Radzie Rodziców SP Wilkasy za ufundowanie nagród i słodkich niespodzianek. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

          • Warsztaty kulinarne

          • W ubiegłym tygodniu klasa 3b w ramach projektu "Z kulturą mi do twarzy" wzięła udział w warsztatach kulinarnych- "zdrowy fast food" Warsztaty połączone z lekcją o produktach poprowadzili Ola Juszkiewicz oraz Chef Dariusz Baryga. Było pysznie, ale najważniejsze, że zdrowo

          • "Biegam dla Niepodległej"

          • 104 rocznica odzyskania niepodległości została przez uczniów Szkoły Podstawowej w Wilkasach uczczona w szczególny-"sportowy"-sposób. 25 zawodników wzięło udział w Biegach Niepodległościowych "Biegam dla Niepodległej" rozegranych w Nowym Mieście Lubawskim, uzyskując wspaniałe rezultaty. W kategorii OPEN naszą szkołę reprezentowała Pani Agnieszka Rak, nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej, zajmując 5 miejsce w biegu na 800m. Gratulacje dla wszystkich zawodników za ich patriotyczną postawę! #SzkołaPamięta

            Elżbieta Milewicz-Tworek

          • #SzkołaDoHymnu

          • 10 listopada jak co roku cała nasza społeczność szkolna wzięła udział w akcji Szkoła do hymnu. Po wprowadzeniu dotyczącym historii naszego hymnu, przedstawionym przez Przewodniczącego SU Adama Igrasa odśpiewano hymn państwowy „Mazurek Dąbrowskiego” w ramach akcji #SzkołaDoHymnu ,pamiętając przy tym o zachowaniu należytej postawy. Było dostojnie, wytwornie, wzniośle...

          • "Konsulat Świętego Mikołaja"

          • 7.11.2022r. klasa IIa odwiedziła "Konsulat Świętego Mikołaja" w Kętrzynie - może to zbyt wcześnie, ale dlaczego nie cieszyć się Bożym Narodzeniem i już zacząć przygotowania do tych świąt ? Zwiedzając to wspaniałe, tajemnicze miejsce oglądaliśmy różne zabawki, ozdoby choinkowe, poznawaliśmy proces powstawania bombki - sami próbowaliśmy dmuchać rozgrzane szkło, by otrzymać odpowiedni kształt, później malowaliśmy i ozdabialiśmy, a także suszyliśmy w piecu. Własnoręcznie wykonaliśmy bombki!!! Wszystkie były piękne i niepowtarzalne . Bawiliśmy się przy tym świetnie. Klasa bierze udział w projekcie "Z kulturą mi do twarzy" - Tu jest moje miejsce. Teresa Melzer

          • 11 listopada w klasie VI b

          • Już niedługo 11 listopada . Uczniowie klasy 6a wraz z wychowawczynią postanowili uczcić ten dzień inaczej. Jak...? Wykonaliśmy doświadczenie i otrzymaliśmy w probówce nasze barwy narodowe.

          • Fundacja PHO3NIX KIDS

          • 4 listopada naszą szkołę odwiedziła fundacja PHO3NIX KIDS wraz z zapaśniczką olimpijską Katarzyną Krawczyk. Szkoła otrzymała ten prezent w ramach akcji, w której nasza szkoła na 1000 szkół w Polsce zajęła 21 miejsce. Uczniowie wzięli udział w warsztatach sportowych, gdzie zapoznali się z mistrzynią, poznali jej historię zdobywania laurów w sporcie wyczynowym oraz sprawdzili swoje możliwości motoryczne na stanowiskach sprawnościowych. To był niepowtarzalny dzień z wielkimi wrażeniami, pełen pozytywnych emocji. Dziękuję bardzo wszystkim uczniom za wspaniałą postawę i wzorowe zachowanie. Panu Dyrektorowi szkoły Piotrowi Panasiowi i Gminie Giżycko za gadżety promocyjne. Paniom A.Rak, A. Czartoryskiej- Sołtysiak, Z. Nikitiuk, J.Piekarskiej, M.Wojciechowskiej, B.Run, D.Sobolewskiej i T.Melzer za sprawną organizację spotkania. Pani D.Cichosz za fotorelację.

            Koordynator akcji Dorota Skrzypek.